Trójmiejskie Dni Równości 2019

by Maj 9, 2019Wpis0 comments

Już za w najbliższy piątek zaczynamy Trójmiejskie Dni Równości 2019, których zwieńczeniem będzie V Trójmiejski Marsz Równości. Tegoroczny Marsz odbywa się pod hasłem „Miłość może tylko łączyć”. To słowa którymi Paweł Adamowicz otwierał Marsz w 2017 roku. Chcieliśmy w ten sposób przypomnieć jego pamięć i podziękować za wsparcie którymi obdarzył naszą społeczność w ostatnich latach. Pokazać, że jego przesłanie wciąż jest obecne nie tylko w Gdańsku, ale też w całej Polsce.

Tegoroczny Marsz odbywa się pod honorowym patronatem Prezydentów Miasta Gdańska Aleksandry Dulkiewicz i Miasta Sopotu Jacka Karnowskiego. W tej edycji spodziewamy się rekordowej liczby uczestników i uczestniczek. Marsz otworzy Pani Prezydent Aleksandra Dulkiewicz. Swoją obecnością zaszczycą nas przedstawiciele placówek dyplomatycznych z Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Królestwa Norwegii z Jego Ekscelencją Ambasadorem Olavem Myklebustem na czele. W tym roku oficjalnie będą wspierać i wezmą udział w Marszu przedstawiciele i przedstawicielki banku Nordea oraz firmy Alexander Mann Solution. Nie zabraknie naszych niemieckich przyjaciół z CSD Bremen i CSD Lübeck, którzy już od lat wspierają nas w naszych działaniach.

 

Tegoroczne Dni Równości to niezwykły festiwal ponad dwudziestu różnorodnych wydarzeń, jakiego w trójmieście nie było. Zaczynamy 10 maja od pokazu filmu “Out”. Weekend natomiast spędzimy na świeżym powietrzu. W sobotę odwiedzimy Was Tęczowym Busem kolejno: w Gdyni na Skwerze Kościuszki, w Sopocie na Placu Konstytucji, w Gdańsku Wrzeszczu na skwerze przy Cristalu oraz na Targu Węglowym. Będzie okazja zrobić sobie zdjęcie z naszym tęczowym lwem i dowiedzieć się więcej na temat Dni Równości. Niedziela to wydarzenie jakiego w Polsce jeszcze nie było! Kto powiedział, że tęczowe pochody mogą odbywać się tylko na ulicach? Tym razem tęcza zagości na gdańskiej Motławie, czyli zapraszamy na Tęczowy Spływ Kajakowy. A wieczorem gratka dla tych którzy szukają “drugiej połówki” lub po prostu fajnej zabawy i okazji do poznania nowych osób, czyli Speed Dating LGBT. W poniedziałek poznamy bliżej temat aseksualności. Obejrzymy 20 minutowy brytyjski dokument “Aseksualność”, który będzie wstępem do dyskusji o związkach asów i asek. 14 maja zapraszamy Was na spotkanie z Mr Bear Poland 2018 Tomaszem Siarą, który w ramach kampani Niewykrywalni opowie o swoim życiu z wirusem HIV i o tym jak się skutecznie chronić przed zakażeniem. “Wyjście z szafy” to jeden z najważniejszych momentów w życiu każdej osoby LGBTQIA. W środę będziecie mieli okazję porozmawiać na ten temat z Marcinem Welencem autorem książki “Coming Out” oraz rodzicami osób LGBTQIA. Kolejnego dnia przybliżymy Wam postać Jarosława Iwaszkiewicza, jednej z polskich ikon społeczności osób nieheteronormatywnych – zapraszamy na spotkanie z Adrianną Halmann. IDAHO czyli 17 maja uczcimy queerowo-kampową zabawą w klubie Bunkier. Drag Night jakiego w Gdańsku jeszcze nie było! Na deskach naszej sceny zobaczycie gwiazdy polskiego dragu: Lelitę Petit, Liv, Werewolf Boi, Krzysztofa Leona Dziemaszkiewicza i DQ Elizabitch. W kolejną sobotę wydarzenie, które zawsze cieszy się Waszym dużym zainteresowaniem czyli Żywa Biblioteka, nie zabraknie nowych tytułów ;-). Po zeszłorocznym spacerze przez Główne Miasto tym razem Tęczowa Gra Miejska zawita do Wrzeszcza. Przez całą niedzielę będziecie mieli okazję poćwiczyć umysł i ciało na trasie naszej gry. 

Drag Night

Drag, kiedyś niszowy, mocno undergoundowy, coraz częściej i śmielej wchodzi do mainstreamu. W tym roku postanowiliśmy jeszcze lepiej wyeksponować naszych dragowych performerów i zorganizować wydarzenie specjalnie dla nich!

Gra Miejska – Tęczowy Wrzeszcz

Wrzeszcz kryje w sobie sporo historii związanych z ruchem LGBT+, o których wiele osób nie ma pojęcia. Gra Miejska w Tęczowym Wrzeszczu to okazja, aby aktywnie poznawać to miejsce, rozwiązując przy tym zagadki i inne zadania.

"Trzecia płeć" w Wolnym Mieście Gdańsku

Jak o mniejszościach seksualnych mówiono i pisano w Wolnym Mieście Gdańsku, w latach 1920-1939? Czy osoby LGBT były obecne w życiu społecznym ówczesnego Gdańska i Sopotu? Jak to było być gejem w Gdańsku czy w Sopocie w okresie międzywojennym? Jaki los spotkał ich w latach II wojny światowej?

Spektakl Teatru Forum „Alex”

Premiera spektaklu teatralnego napisanego specjalnie na Trójmiejskie Dni Równości poruszającego temat transpłciowości. Spektakl odbędzie się w formule teatru forum, podczas której widzowie aktywnie wpływają na przebieg wydarzeń na scenie.

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańsk.

Wszystki wydarzenia dostępne są na stronie marsz3miasto.pl i na facebook.

20 maja zapraszamy na dyskusję o społeczności LGBT w Wolnym Mieście Gdańsku. Jest ona wynikiem rocznej pracy historyka Jana Daniluka, który zgłębiał archiwa Wolnego Miasta poszukując tęczowych śladów. Następnego dnia zapraszamy na film “Wide Side” poruszający jednocześnie wątki LGBT i imigranckie. A po nim spotkanie z magiczną Khedi Alievą, migrantką z Czeczeni i muzułmanką, która w tym roku uszyła wielką tęczową sektorówkę na nasz Marsz! W środę premiera spektaklu “Alex” napisanego specjalnie na Trójmiejskie Dni Równości. Tym razem zgłębimy temat transpłciowości. Teatr w formule forum daje widzom niezwykłą szansę stać się częścią historii i kształtować jej przebieg. 24 maja obejrzymy film “Party”.Nakręcony w formie mumblecore, w odróżnieniu od głównego nurtu filmowej produkcji proponuje mocne, wyraziste spojrzenie na jednopłciowe relacje między kobietami. Po projekcji rozmowa z filmoznawycznią Julią Gierczak. 

Przeddzień Marszu to tradycyjny Befor, tym razem zabawiać nas będzie gwiazda polskiej sceny burleski czyli BettyQ! 25 maja to oczywiście Marsz! Po nim zasłużony chill między kontenerami klubu 100cznia na wspólnym pikniku. Nie zabraknie namiotowego miasteczka organizacji pozarządowych oraz stoisk z gadżetami, w tym okolicznościowymi skarpetkami przygotowanymi specjalnie na Marsz przez firmę SoSocks. Będzie też nie lada gratka dla par, czyli możliwość zawarcia ślubu humanistycznego w godnej oprawie! A dzień zakończymy na tradycyjnym Afterze w klubie HaH w Sopocie. W niedzielę w Sopcie zamkniemy Trójmiejskie Dni Równości. Na początek zapraszamy na spacerem z naszymi przewodnikami po miejscach związanych z historią osób LGBTQIA w Perle Bałtyku. Naszą przechadzkę zakończymy w klubie Atelier, gdzie odbędzie się koncert krakowskiego chóru LGBT Krakofonia.

Serdecznie zapraszamy na wszystkie wydarzenia!
Bądźmy razem w tych dniach! 

Share This