NASZE PROJEKTY

OSOBY LGBTQIA+ W GDAŃSKICH SZKOŁACH

KATALOG DOBRYCH PRAKTYK

O projekcie:

Inicjatywa ma na celu szerzeniu edukacji równościowej, wprowadzaniu inkluzywności do ośrodków edukacyjnych i pomocowych oraz promowaniu różnorodności. Projekt ma na celu edukowanie o przeciwdziałaniu dyskryminacji ze względu na tożsamość psychoseksualną oraz tożsamość płciową, szczególnych potrzebach osób LGBT+ (w szczególności dzieci i młodzieży transpłciowej i niebinarnej) oraz upowszechnianiu wiedzy o queerowych społecznościach.

Zgodnie z diagnozami na temat dyskryminacji w Polsce, osoby LGBT+ są grupą społeczną, która niezwykle często doświadcza wykluczenia. Osoby należące do tej grupy społecznej częściej doświadczają przemocy fizycznej, psychicznej, seksualnej i systemowej w porównaniu z ogólną populacją. Z tego powodu doświadczają również częściej konsekwencji dyskryminacji i przemocy, czyli objawów depresji, poczucia osamotnienia, a także myśli i podejmowania prób samobójczych. W szczególności dotyczy to osób transpłciowych, które stanowią mniejszość w mniejszości i spotykają się z niezrozumieniem oraz przemocą ze strony otoczenia, jak i przemocy systemowej. Jednym z głównych czynników ochronny w przypadku osób nastoletnich jest wsparcie akceptującego środowiska m.in. szkolnego.

Działanie realizowane w ramach zadania “Na równych zasadach – przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na tożsamość psychoseksualną i płciową – kontynuacja 2024” finansowanego ze środków Miasta Gdańska.

Katalog Dobrych Praktyk dot. queerowych osób uczniowskich

Katalog to efekt pracy różnorodnej grupy gdańskich nauczycielek i nauczycieli, których celem było stworzenie narzędzia “od nauczycieli dla nauczycieli”. Mapuje on najważniejsze obszary szkoły, szukając w każdym z nich miejsc i rozwiązań, które mogą stanowić wsparcie dla queerowych uczniów.