Trójmiasto 1-2 lipca 2017 r.
W pierwszy weekend lipca zapraszamy na VII Festiwal Tęczowych Rodzin do Trójmiasta. W programie warsztaty, dyskusje i rodzinny piknik. Zapraszamy wszystkie rodziny – i te tęczowe, i te tradycyjne, i wszystkie osoby, które chcą nas poznać.
Program:
1 lipca (sobota)
Świetlica Krytyki Politycznej, ul. Nowe Ogrody 35
11.00-15.00 Warsztat – Coming out a linia życia? (dr Jowita Wycisk)
Warsztat przeznaczony dla lesbijek, gejów i osób biseksualnych w wieku powyżej 20 lat, które mają za sobą przynajmniej jednorazowe doświadczenie związane z ujawnieniem swojej orientacji psychoseksualnej przed innymi i zadają sobie pytania dotyczące tego kiedy, wobec kogo i w jaki sposób ujawniać swoją tożsamość.
Warsztat pozwala w bezpiecznych warunkach przyjrzeć się własnemu doświadczeniu wychodzenia z szafy, zidentyfikować swoje zasoby i skorzystać z doświadczeń innych osób przechodzących przez ten proces, by dostrzec i wykorzystać jego rozwojowy potencjał. W przypadku osób będących nieheteronormatywnymi rodzicami, warsztat umożliwia bliższe rozpoznanie relacji pomiędzy byciem rodzicem a byciem osobą LGBT.
Prowadząca: dr Jowita Wycisk, pracuje w Instytucie Psychologii UAM, należy do Stowarzyszenia Grupa Stonewall, ma doświadczenie w pracy psychologicznej z osobami LGB.
Maksymalna liczebność grupy: 15 osób. Na warsztat obowiązują zapisy https://ftr.evenea.pl/
11.00-13.00 Tęczowe rodziny – aspekty prawne życia w Polsce (mec. Jakub Turski)
Spotkanie dedykowane osobom żyjącym w tęczowych rodzinach oraz planującym założenie takiej rodziny. Celem spotkania będzie przedstawienie prawnych aspektów rodzicielstwa osób LGBT w Polsce oraz odniesienie się do pytań osób uczestniczących w spotkaniu.
Podczas spotkania będzie można otrzymać najnowszą publikację Kampanii Przeciw Homofobii pt. ?Rodzicielstwo osób LGBT?, która jest źródłem praktycznej wiedzy i ma ułatwić tęczowym rodzinom funkcjonowanie w Polsce.
Prowadzący: Jakub Turski – w 2016 r. ukończył aplikację radcowską przy OIRP w Gdańsku, współpracuje ze Stowarzyszeniem „Tolerado” oraz z Polskim Towarzystwem Prawa Antydyskryminacyjnego.
Prowadzący: Maciej Koziński – aplikant adwokacki, członek grupy prawnej Kampanii Przeciw Homofobii.
Maksymalna liczebność grupy: 15 osób. Na spotkanie obowiązują zapisy https://ftr.evenea.pl/
13.00-15.00 Rodzice wyjdźcie z szafy – spotkanie z Tamarą Uliasz ze Stowarzyszenia Akceptacja, prywatnie babcią Mateusza wychowywanego w tęczowej rodzinie
Spotkanie wokół książki „Rodzice wyjdźcie z szafy”, która jest zapisem rozmów dziennikarki Wiktorii Beczek z rodzicami osób LGBT. Będzie ono okazją do wymiany myśli i doświadczeń rodziców gejów i lesbijek.
Maksymalna liczebność grupy: 15 osób. Na spotkanie obowiązują zapisy https://ftr.evenea.pl/
11.00 – 15.00 Zabawy twórcze dla dzieci – warsztaty rozwijające kreatywność i wyobraźnię
Maksymalna liczebność grupy: 15 osób. Na warsztaty obowiązują zapisy https://ftr.evenea.pl/
15.00-17.00 Przerwa obiadowa
17.00-19.00 Za siedmioma górami żył Mateusz z dwiema mamami – o biologii, bajkach i empatii. Rozmowa z Marią Pawłowską, Jakubem Szamałkiem oraz Małgorzatą Cackowską
Spotkanie dla wszystkich rodziców i osób LGBT. Wspólnie z zaproszonymi gośćmi zastanowimy się nad tym, jak uczyć empatii i otwartości. Jak wychować dziecko na wspaniałego człowieka, dobrego dla siebie i innych? Czy pomogą nam w tym bajki, specjalne zabawy czy inne tricki? Maria Pawłowska, biolożka, Jakub Szamałek pisarz, a prywatnie świeżo upieczeni rodzice, Małgorzata Cackowska pedagożka, znawczyni polskiej i światowej książki obrazkowej oraz edukacji mobilnej dla dzieci podzielą się swoimi doświadczeniami. Spotkanie poprowadzi Anna Strzałkowska, trenerka komunikacji i coach.
W trakcie spotkania odbędą się zabawy twórcze dla dzieci – warsztaty dla maluchów z tęczowych rodzin (3-8 lat)
Zapisy na https://ftr.evenea.pl/
2 lipca (niedziela)
Sopot, Klub Atelier, al. Mamuszki 2
12.00-15.00 Tęczowy piknik rodzinny
W niedzielę malujemy lato na tęczowo i organizujemy w Klubie Atelier piknik dla wszystkich dzieci i rodziców. W programie rodzinne zabawy, konkursy z nagrodami, słodki poczęstunek, czytanie tęczowych bajek i zdjęcia z tęczowym lwem.
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny – konieczność zapisania się wcześniej za pomocą formularza: https://ftr.evenea.pl/
Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie na rzecz Osób LGBT Tolerado, współorganizatorami Krytyka Polityczna w Trójmieście oraz Stowarzyszenie Akceptacja. Poszczególne wydarzenia są możliwe dzięki dotacji instytucjonalnej od Fundacji Batorego przyznanej stowarzyszeniu Tolerado oraz stowarzyszeniu Akceptacja, a także dzięki wsparciu Miasta Gdańsk dla Domów Sąsiedzkich na terenie Gdańska przyznanego dla świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście.