Kopia Logotyp CMYK – prostokątKopia Logotyp CMYK – prostokątKopia Logotyp CMYK – prostokątKopia Logotyp CMYK – prostokąt
  • STRONA GŁÓWNA
  • O NAS
  • WSPARCIE
  • NASZE PROJEKTY
    • Katalog Dobrych Praktyk dot. queerowych osób uczniowskich
    • Poradnia Prawno-Psychologiczna dla osób LGBTQIA+
    • Trójmiejskie Marsze Równości
    • Tęczowy wolontariat
    • Projekty archiwalne
  • KONTAKT
  • Polski
    • English
    • Українська
    • Polski
  • WESPRZYJ NAS!
✕
4 kwietnia 2022
NASZ BLOG

Wizyta studyjna w Oslo

Odbyłyśmy wizytę studyjną w Oslo 🇳🇴 w ramach projektu „Lokalni Liderzy i Liderki Motorem Zmiany Społecznej”. 
Pora na małe podsumowanie.
 
Do Oslo wybrało się sześcioro osób biorących udział w projekcie oraz osoba koordynująca. Wizytę przygotowałyśmy we współpracy z oddziałem Oslo-Viken naszej partnerskiej organizacji FRI – Foreningen for kjønns- og seksualitetsmangfold Razem z nami, w ramach swojego projektu do Oslo udały się również nasze osoby przyjacielskie z wrocławskiego Stowarzyszenia Kultura Równości. Wspólnie dzieliłyśmy się doświadczeniami, wymieniałyśmy wiedzą i – co równie ważne – zaznałyśmy trochę świata o jaki walczymy.
 
W pierwszym dniu wizyty odwiedziłyśmy przepiękny budynek Ratusza Oslo, w którym wręczane są nagrody Nobla. Tam spotkaliśmy się z burmistrzynią Oslo Ordfører Marianne Borgen, z którą zjedliśmy śniadanie, rozmawiając o strategiach i działaniach Oslo wobec queerowych społeczności. Następnie spotkałyśmy się z Rina Mariann Hansen z Departamentu Zatrudnienia, Integracji i Usług Publicznych. Wspólnie porównywałyśmy aspekty prawne i różnice pomiędzy politykami regionalnymi i państwowymi w obu krajach. Następne spotkanie – z osobami przedstawicielskimi Rady ds. różnorodności płciowej i seksualnej przyniosło nam poznanie tego, jak głęboko można zaimplementować polityki równościowe do codzienności funkcjonowania samorządu. Otrzymałyśmy również kopię Planu Działań Oslo na lata 2020 – 2023 o nazwie „Proud and Free”, który w 35-punktowej całości dedykowany jest queerowej społeczności. Na koniec udałyśmy się na spotkanie z naszym dobrym znajomym, Steinem Runar’em z Oslo Pride, który wraz z zawodowym przewodnikiem oprowadzili nas po centrum miasta. Stein opowiedział nam również o przebiegu Oslo Pride.
 
Kolejny dzień przyniósł spotkania w siedzibie FRI, m.in. spotkał się z nami CEO FRI – Inge Alexander Gjestvang, a także osoby odpowiedzialne za duże projekty, takie jak certyfikat Tęczowej Latarni czy program Pink Competency School. Ten pierwszy jest programem certyfikacji jednostek samorządowych (a docelowo również podmiotów prywatnych) pod kątem dostępności i inkluzywności dla osób LGBTQIA+. Warto zaznaczyć, że uzyskanie takiego certyfikatu jest obwarowane licznymi i niełatwymi do realizacji wymogami, m.in. przeprowadzeniem 12-godzinych szkoleń dla m.in. 80% kadry czy wdrożeniem ustalonego planu działań i follow-up. Program Pink Competency School to z kolei system edukacji o osobach LGBTQIA+ dedykowany dla pracowników szkół i uczelni. Ciężko nam nie nawiązać do naszego zeszłorocznego projektu “Na równych zasadach” związanego ze szkoleniami dla kadry gdańskich szkół, który spotkał się z nagonką medialną zainicjowaną przez radnych PiS. Wspominany program Pink Competency School jest finansowany z budżetu państwa, z norweskiego ministerstwa edukacji. Są pewne rzeczy, które same się komentują, prawda?
 
Ostatniego dnia odbyłyśmy podróż na najstarszą skocznię narciarską świata – Holmenkollbakken, górującą nad Oslo. Skocznia w czasie Oslo Pride podświetlana jest na tęczowo. Ciekawe kiedy doczekamy się takiej normalności z okazji Miesiąca Dumy w Zakopanem i Wiśle?
Większość ostatniego dnia poświęcona została na rozmowy na temat szczegółów funkcjonowania naszych organizacji, tego jak wpisują się we współpracę samorządową (a w przypadku Norwegii – również ogólnokrajową). Zajęłyśmy się również tematem bezdomności osób LGBTQIA+, który jednak w Norwegii nie jest rozpoznany jako ściśle powiązany z osobami queerowymi. Zajęłyśmy się również tematem praw osób pracujących seksualnie w kontekście queerowych postulatów. Wspólnie stoimy na stanowisku, że prawa osób pracujących seksualnie są niezbywalne i ściśle wpisują się w pakiet praw człowieka.
Na koniec odbyła się fantastyczna sesja selfcare, który przecież jest niezbędny dla każdej osoby aktywistycznej.
 
Podsumowując, wizyta przyniosła nam dużo nowej wiedzy, poszerzyła perspektywę na to, co każde z nas może zrobić. Niektóre z osób zaczęły postrzegać swój aktywizm w perspektywie działań rozłożonych na dwadzieścia albo trzydzieści lat. Bo choć politycy w Polsce na ogół koncentrują się na okresie kadencji, to my jako osoby aktywistyczne musimy myśleć strategicznie i długofalowo o rozwoju społecznym.
Dzięki wizycie mamy też konkretne pomysły na działania w projekcie, które mamy nadzieję pokazać Wam w najbliższych miesiącach.
 
Jeszcze raz serdecznie dziękujemy całej organizacji FRI – Foreningen for kjønns- og seksualitetsmangfold, a w szczególności Monice i Ericowi – naszym opiekunom, przewodnikom i głównym osobom organizującym.
 
Tusen takk!
 
#BądźZmianą
Razem #MamyTęMoc!
 

Wspieramy i pomagamy,
bo mamy tylko #JednoŻycie

WESPRZYJ NAS!
WOLONTARIAT

Powiązane posty

27 września 2022

Ogólnopolskie Forum Profesjonalistów Praktyków i Finał projektu Lokalni Liderzy


Czytaj dalej
25 marca 2022

Wsparcie dla osób uchodźczych LGBT+ z Ukrainy


Czytaj dalej
11 marca 2022

Wypracowujemy standardy usług miejskich!


Czytaj dalej

Formy wsparcia i pomocy/
Ways of support and help/
Форми підтримки та допомоги

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży/
Helpline for Children and Youth/
Телефон довіри для дітей та молоді
https://116111.pl/
tel. 116 111

Telefon Zaufania dla osób LGBT i ich bliskich/
Helpline for members of the LGBT community and their relatives/
Телефон довіри для ЛГБТ-людей та їхніх родичів
poradnictwo@lambdawarszawa.org
tel. 22 628 52 22

Stowarzyszenie Tolerado
ul. Miszewskiego 17/105
80-239 Gdańsk
tolerado@tolerado.org

KRS 0000429382
NIP 5833159098

  • Facebook
  • Instagram
© 2024 Tolerado. All Rights Reserved.
  • Polityka prywatności
  • Sprawozdania
  • Statut
  • Standardy Ochrony Maloletnich
  • No translations available for this page

Dostępność

Czytelność strony

Skalowanie treści
Domyślna
Lupa tekstowa
Czytelna czcionka
Przyjazny dla dysleksji
Wyróżnij tytuły
Zaznacz linki
Rozmiar czcionki
Domyślna
Wysokość linii
Domyślna
Odstępy między literami
Domyślna
Wyrównany do lewej
Wyrównany do środka
Wyrównany do prawej

Wizualnie przyjemne wrażenia

Ciemny kontrast
Jasny kontrast
Monochromia
Wysoki kontrast
Wysokie nasycenie
Niskie nasycenie
Dostosuj kolory tekstu
Dostosuj kolory tytułu
Dostosuj kolory tła

Łatwa nawigacja

Wycisz dźwięki
Ukryj obrazy
Wirtualna klawiatura
Czytanie przewodnika
Zatrzymaj animacje
Maska do czytania
Podświetl najechanie
Wyróżnij ostrość
Duży czarny kursor
Duży biały kursor
Klawisze nawigacyjne